top of page
  • Yazarın fotoğrafıÖzer Ergüler

Kurumsal Tanıtım Filmine ait tüm bilgiler

Kurumsal Tanıtım Filmi Nedir?


Kurumsal tanıtım filmleri, firmaların ya da diğer kurumsal iş yerlerinin, web sitelerin çoğunlukla kullandıkları filmlerdir. Bu tanıtım filmleri sayesinde, ilgi çekici bir teknik, az ve öz anlatım ile insanları ürün tanıtımı ya da marka tanıtımı yapan firmanın büyük oranda etkileyerek kendine çekmesidir diyebiliriz.


Kurumsal Tanıtım Filmi Neden Önemlidir?


Firmalar ve markalar için oldukça büyük bir strateji ve iletişim kaynağı olan kurumsal tanıtım filmlerinin kullanılması büyük avantajlar sağlamaktadır. Gün geçtikçe tanıtım filmi çıkarmayan firma, marka veya web sitesi kalmayacaktır. Çünkü tanıtım ve reklam filmleri yalnızca tek bir hedef kitle için yapılmaz, iş ortakları, sempozyumlar ya da çok daha farklı işlerde kullanılır. Karşı taraf ile konuşmalar yapılırken oldukça özenli kelimeler seçilir ve konu kişilerin dikkatini çekecek biçimde anlatılır. Evet, tanıtım bu şekilde de yapılabilir fakat bunu bir tanıtım filmi ile destekleyerek kısa, az ve öz bir anlatım, montajlar, sesler ve harika görüntüler elde ederek konuşmaları destekleyebilir ve büyük bir etki bırakabilirsiniz. Etkili bir video, tüm iş yükünü üzerinizden alır ve öz biçimde istenen şey karşıya aktarılmış olur. Bu yüzden tanıtım filmleri oldukça önemlidir.


Tanıtım Filmleri Ne Kadar Uzunlukta Olmalıdır?


Tanıtım filmlerinin ne kadar uzunlukta olacağı çok önemlidir. Eğer tanıtım filmleri çok uzun olacak şekilde tasarlanır ve sunulursa, dikkat dağınıklığına, odağın başka yerde tutulmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle tanıtım filmlerinin ideal uzunluğu genellikle 3 – 4 dakika aralığında olmaktadır. Bu süreden daha kısa filmler de tercih edilmektedir fakat en verimli olan zaman aralığı yine 3-4 dakika aralığı olmaktadır.


İyi Bir Kurumsal Tanıtım Filmi Nasıl Olmalıdır?


Yazımızda, kaliteli bir firmanın ya da kurumsal şirketin olmazsa olmazı tanıtım filmleri en iyi şekilde nasıl olmalıdır, bundan bahsedeceğiz.

Hedef kitlenizi iyi analiz edin

Reklamın tüm alanlarında olduğu gibi, kurumsal bir video çekerken de öncelikle hedef kitlenizi analiz etmelisiniz. Hedef kitlenizi iyi tanıyorsanız, ilgilenecekler mi? Eklenecek görsel efektleri ve müzik türlerini de doğru şekilde seçebilirsiniz. Bazı bilgileri hedef kitleye tanıtım videoları aracılığıyla aktarmak istiyorsunuz, ancak bu bilgileri tam olarak anlayarak nasıl aktaracağınıza karar verebilirsiniz.


Duygulara Hitap Edin


Gerçek şu ki, tüketici davranışı markanın yarattığı duygulardan ve ürün veya hizmetin kalitesinden etkilenir. Bu nedenle kurumsal tanıtım videolarında potansiyel müşterilerin duygularına değinmek ve aralarındaki duygusal bağı güçlendirmek de önemlidir. Kurumsal imajınızı yansıtın Kurumsal imajı yansıtmak, marka bilinirliği oluşturmanın en büyük kozudur. Firma tanıtım videolarında logonun ön plana çıkarılması ve firma renklerinin kullanılması gözden kaçmaması gereken detaylardır.


Filmde Kurumsal İmajınızı Yansıtın


Kurumsal imajı yansıtmak, marka bilinirliği oluşturmanın en büyük kozudur. Firma tanıtım videolarında logonun ön plana çıkarılması ve firma renklerinin kullanılması gözden kaçmaması gereken detaylardır.


Farkınızı Gösterin


Marka hikayenizi bir tanıtım videosunda anlatırken, yolculuğunuz, mevcut üretim tesisleriniz veya işinizin mutfak kısmı dahil olmak üzere kesinlikle doğru yaklaşım budur. Ancak unutmayın; dikkat etmeniz gereken asıl konu, kendinizi rakiplerinizden farklı kılmak için güçlü yönlerinizi ve farklılıklarınızı vurgulamaktır.


Zamanı İyi Ayarlayın ve Dikkat Dağıtmayın!


Zamanı düzenlemek dikkate alınması gereken önemli konuların başında gelmektedir. Unutmayın ki, insanlar uzun süre videoya odaklanamazlar. Öte yandan, kısa bir videoda gerekli bilgileri de veremeyebilirsiniz. Burada önemli olan, mesajınızı olabildiğince kısa iletmek ve videoyu birkaç dakikadan fazla tutmamaktır.


Kaliteden Asla Ödün Vermeyin!


Tanıtım filminde çekim kalitesi ve kurgu aşaması filmin başarısını doğrudan etkileyen unsurlardan sadece biridir. Kurumsal videolara enerji ve bütçe ayırmak istiyorsanız, lütfen bunları israf etmemek için yüksek kaliteli işler yapan profesyonel ajanslarla çalıştığınızdan emin olun. Aksi takdirde, seyirci bir hata bulduğunda, diğer eserlerin özensiz olabileceğine karar verebilir. Marka hikayenizi hedef kitlenize en etkileyici ve ilgi çekici şekilde anlatmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Hedef Kitleye Ulaşmayı Sağlayın!


Son olarak, çektiğiniz tanıtım filminin hedef kitleye ulaşabileceğinden emin olmalısınız. İnternet reklamcılığı ile web sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında tanıtım videoları yayınlamanın yanı sıra tanıtım videolarının hedef kitlenizin ilgisini çekmesini de sağlayabilirsiniz.


Tanıtım Filmi Çekimi Fiyatları Neye Göre Hesaplanır? Fiyatları Etkileyen Faktörler Nelerdir?


Kurumsal tanıtım filmi fiyatları firmaların kendine göre ayarladığı fiyatlardır. Yani her firma farklı fiyat verebilmektedir. Bu fiyat oluşumlarını belirleyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu fiyatların belirlenmesinde markaların, kişilerin tanıtım filmini yapacak firmaların da etkisi bulunmaktadır. Müşterilerin talepleri ve bu taleplere gelecek cevaplarda fiyatlarının belirlenmesinde büyük ölçüde etki etmektedir. Peki bu talepler hangi gereksinimleri oluşturmaktadır.


Tanıtım Filmi Süresi


Tanıtım filmi bütçesine etki edecek durumlardan birisi de Tanıtım filminin süresi olmaktadır. Tanıtım filminin süresi hem çekim aşamasında aynı zamanda kurgu aşamasında ekipler için ek mesai demektir. Bu yüzden en dikkat edilmesi gerekli olan durum tanıtım filmi süresidir. Ayrıca video süresinin uzun olmasının pek yararı yoktur. Bu durum hem hem lüzumsuz kaynak israfı aynı zamanda izleyicinin sıkılmasına neden olmaktadır. Tanıtım filmlerinin süreleri 3 dakikadan az 5 dakikadan fazla olmamalıdır.


Çekimin Yapılacağı Gün ve Çekim Mekânı


Fiyat belirleme aşamasında en önemli öğelerden birisi de çekim günü ve çekim mekanıdır. Çekim gününü belirleyen neden ise çekim alanının büyüklüğü, alanda çekilecek bölümlerin sayı ve ayrıntıların çokluğu ana faktörlerdendir.

Bu ayrıntılar göz önünde bulunarak çekim ekibi tarafından çekim günü kaç gün olacağı belirlenir. Çekim gününe etki eden durumlardan birisi de çekim yapılacak mekânın çekim ekibinin ana yerleşkesine uzaklığıdır.

Eğer çekim yapılacak yer uzakta ise ekip 1 gün önce gidip hazırlıkları başlatması gerekir. Tabi bu durum da bütçeye ek bir maliyet eklemektedir. Çekim mekanının uzaklığı ayrıca bütçeye yol yemek ve konaklama maliyetlerini de eklenmesi ile çekim bütçesini etkilemektedir.


Çekimi Yapacak Ekip ve Ekipmanlar


Çekimin yapılacağı yer belirlendikten sonra en önemli mesele çekimi hangi ekibin kuracağı, yapacağı ve hangi ekipmanların kullanılacağı olmaktadır. Ekipmanlar, anlaşılan firma ile seçilir çünkü her bir ekipman bütçeye bir etki daha yapmaktadır. Birden çok kamera ya da ses ekipmanı, ışık ekipmanı, drone’lar bulunur. Her birinin işlevi, kalitesi birbirinden farklıdır. Eğer çok daha kaliteli ya da orta kalitede filmler bekleniyorsa ekipmanlar, ekipmanların kaliteleri gibi konular da bütçede bu şekilde değişiklik yaratacaktır.


Tanıtım Filmi Seslendirme


Seslendirme çalışmaları aslında diğer ekipmanlar ya da faktörler kadar maliyetli değildir. Yalnızca farklı dil destekleri gibi isteklerde farklılıklar olabilmektedir. Tabi yine de bu faktör firmadan firmaya değişiklikler göstermektedir.


Tanıtım Filmi Kurgu ve Montaj Yapımı


Kurgu ve montaj tanıtım filmlerinin en son aşamasıdır. Bu aşama ile tanıtım filmi artık tamamlanmış olacaktır. Bu aşmadaki en büyük etken videonun uzunluğu, ham çekimin boyutu, kaç adet videodan oluşması gerektiği gibi konulardır.


Kurgu kurulurken harcanacak emek ve zaman da burada fiyat belirlemede çok etkilidir. Montaj işlemi de yalnızca kesme ya da biçme ile bitmemektedir. Taslak bitiminde renklendirmeler, efektlendirmeler de oldukça büyük bir zaman almaktadır.


Her şey bittikten sonra tanıtım videosu teslim edilmeden önce yapılması gereken önemli bir işlem mevcuttur. Render işlemi. Bu aşama videonun işlenmesi kodlanması ve aynı zamanda tek parça haline getirilmesidir. Bu süreçte harcanan zaman süreç boyunca kullanılacak olan kurgu masası da tanıtım filmi fiyatını bir miktar etkilemektedir.

Comments


bottom of page